Obnova nábřeží řeky Loučné v Litomyšli

Vodní valy v prestižní publikaci: inspirují zapojením veřejnosti

Vodní valy v prestižní publikaci: inspirují zapojením veřejnosti
12. 11. 2018

Obnovené nábřeží řeky Loučné v Litomyšli od RusinaFrei architekti se dostalo do prestižní publikace Landscape Architecture Europe reflektující vybrané evropské krajinářské počiny za uplynulé tři roky. Reprezentuje v ní příklady dobré praxe, kdy realizace ve veřejném prostoru úzce propojila město, architekty a místní lidi.

Vodní valy v publikaci zastupují kapitolu "to act" zaměřenou na inspirativní počiny realizované mj. s využitím principů participace. Detailně je v ní popsán průběh celé obnovy litomyšlského nábřeží, a tedy i zapojení a zkušenosti všech aktérů: místní samosprávy, odborníků i obyvatel. Autor textu Mark Hendriks se s projektem a způsobem participace přijel do Česka osobně seznámit letos v létě, kdy se setkal s architekty Rusinou a Freiem, zástupci města Litomyšl i místní veřejnosti, a také s týmem nadace, která projekt podpořila a celého procesu se účastnila. 

Publikace Landscape Architecture Europe, za níž stojí stejnojmenná nevládní organizace a mezinárodní federace krajinářských architektů IFLA Europe, vychází každé tři roky. Letošní páté vydání se věnuje tématu přírody a demokracie a obsahuje bezmála padesátku nejzajímavějších evropských projektů vybraných mezinárodní odbornou porotou, které vznikly na poli krajinářské architektury. Nejvíce reprezentantů v ní má Nizozemsko a Švýcarsko, Vodní valy jsou jediným zastoupeným projektem z ČR.

Více na stránkách Landscape Architecture Europe.
 

Obnova nábřeží řeky Loučné v Litomyšli se letos rovněž uchází o titul Česká cena za architekturu 2018. Prvním úspěchem v této renomované soutěži vyhlašované Českou komorou architektů bylo již zařazení do užší nominace 33 projektů. Jestli obnovené nábřeží oslovilo odbornou porotu natolik, že se dostane i mezi finalisty, bude jasné 19. listopadu 2018 na slavnostním galavečeru ve Foru Karlín v Praze.

fotogalerie