Obnova nábřeží řeky Loučné v Litomyšli

Obnovené nábřeží v Litomyšli uspělo v České ceně za architekturu

Obnovené nábřeží v Litomyšli uspělo v České ceně za architekturu
20. 11. 2018

Nábřeží řeky Loučné, od jejíž obnovy letos uplynul rok, si na své konto připisuje další úspěch – zařadilo se mezi sedm finalistů oceněných Čestným uznáním v renomované soutěži Česká cena za architekturu 2018. Ve třetím ročníku soutěže se o cenu ucházelo celkem 145 děl dokončených v posledních pěti letech.

Z osmi finalistů ceny bylo nábřeží řeky Loučné jedním ze dvou realizací veřejného investora a jediným příkladem veřejného prostoru, resp. krajinářským řešením. Porota složená z nezávislých mezinárodních odborníků mimo jiné vyzdvihla citlivý přístup ve vztahu k okolnímu prostředí od architektů Martina Rusiny a Martina Freie. „Divoký, až anarchický stav původní okolní přírody není nijak zásadně upravován – naopak, přidané prvky ještě zvýrazňují její charakter, a to vše v centru města," píše se v katalogu vydaném u příležitosti vyhlášení cen, které proběhlo na slavnostním galavečeru 19. listopadu v Praze. 

→  Celý příběh proměny nábřeží Loučné v Litomyšli připomíná připojené video.

Hlavní cenu v soutěži Česká cena za architekturu, kterou Česká komora architektů letos vyhlásila již potřetí, získala administrativní budova ve Strančičích. Nábřeží řeky Loučné bylo mezi sedmi finalisty, kterým porota udělila Čestné ocenění. Dohromady se do soutěže přihlásilo 145 děl z celé ČR, z nichž porota na jaře vybrala 33 postupujících do užší nominace. Všechna díla budou vystavena do 6. ledna v pražské Galerii Jaroslava Fragnera a poté se přesunou do brněnské Galerie architektury, kde budou k vidění do 31. března 2019.

Jde již o druhý úspěch tohoto projektu během krátké doby; před nedávnem jím bylo vydání publikace Landscape Architecture Europe, v níž obnovené nábřeží dostalo své místo vedle dalších inspirativních krajinářských počinů z Evropy, realizovaných v posledních třech letech (více zde).
 

Rozsáhlý projekt v Litomyšli jsme podpořili v rámci programu Parky, jehož prostřednictvím pomáháme městům rozvíjet zelená veřejná prostranství. Jednak poskytujeme významnou finanční podporu na přípravu i realizaci obnovy veřejného prostoru, zároveň jsme partnerem celého procesu. Mimo jiné organizujeme architektonickou soutěž nebo pomáháme v zapojování a práci s místní veřejností. Otevřený dialog samosprávy, odborníků a veřejnosti při rozvoji veřejných prostor je jedním z hlavních principů naší práce.